Životopis

12. ledna 2007 v 22:23 |  Info
Celé jméno:Angelina Jolie Voight
Datum narození:4. června 1975
Znamení:blíženci
Získaná ocenění:Oscar za vedlejší roli ve filmu Narušení,
Zlatý globus za vedlejší roli ve filmu Narušení,
Zlatý globus za hlavní roli ve filmu Gia,
Zlatý globus za vedlejší roli ve filmu Georgie Wallace
Agelina Jolie, celým jménem Angelina Jolie Voight(od září 2002 příjmení Voight nepoužívá), se narodila 4. června 1975 do herecké rodiny - otec Jon Voight i matka Marcheline Bertrand byli oba úspěšnými herci. Jon Voight však rodinu opustil, když byl Angelině teprve jeden rok; Angelina Jolie s ním poté odmítala jakkoli komunikovat a i přes mírné zlepšení jejich vztahů v nedávné době se zdá, že mu to nikdy zcela neodpustí. Matka Angeliny podlehla v lednu roku 2007 rakovině.
Angelina Jolie vyrůstala s matkou a svým o dva roky starším bratrem Jamesem v Los Angeles. Poprvé se Angelina Jolie jako herečka představila již ve svých pěti letech v komedii Looking to Get Out, a to dokonce po boku svého otce. Ve věku jedenácti let začala Angelina Jolie studovat herectví na Lee Strasberg Theatre Institute, pokračovala na New York University a v losangelském Met Theatre.
Po absolvování školy v šestnácti letech se Angelina Jolie prosadila jako profesionální modelka a pracovala v New Yorku, Los Angeles i Londýně. Angelina byla vyhledávanou tváří zejména pro svůj zvláštní půvab, který získala po svých francouzsko-kandaských, anglických a dokonce českých předcích. Malé herecké role získala v klipech Rolling Stones, Lennyho Kravitze, The Lemonheads nebo Meatloaf.
Po prvním studentském filmu, který Angelina Jolie natočila pod režisérským vedením svého bratra Jamese Haven Voighta, si zahrála malou roli v nepříliš úspěšném snímku Cyborg 2 (1993). O dva roky později získala svou první hlavní roli ve filmu Nebezpečná síť (Hackers) - za ztvárnění hackera v tomto thrilleru se jí dostalo uznání. Následovalo několik průměrnějších snímků, mezi nimi například Ruce od krve (Playing God, 1997).
Do širšího povědomí se Angelina Jolie dostala zejména díky rolím v životopisných filmech George Wallace (1997) a Gia (1998). Její výkony v obou snímcích byly kritikou hodnoceny velmi kladně - Angelina získala Zlatý globus za vedlejší roli ve filmu Georgie Wallace a také za přesvědčivé ztvárnění supermodelky ve snímku Gia.
Díky rolím ve filmech Sběratel kostí (The Bone Collector, 1999) a Narušení (Girl, Interrupted, 1999) se Angelina Jolie definitivně prosadila ve světě stříbrného plátna a stala se uznávanou herečkou. Velkou popularitu jí přinesla hlavní role ve snímku Lara Croft: Tomb Rider (2001). Mezi další úspěšné filmové počiny Angeliny Jolie patří role ve filmech 60 sekund (Gone in Sixty Seconds, 2000), Sedmý hřích (Original Sin, 2000), Alexandr Veliký (Alexander, 2004) nebo Pan a paní Smithovi (Mr. & Mrs. Smith, 2005).
Angelina Jolie poznala všechny své zásadní životní partnery během natáčení - poprvé předstoupila před oltář s hercem Jonny Lee Millerem, jejich vztah však netrvalo dlouho. Podruhé vstoupila do manželství s Billy Bob Thorntonem, se kterým se rozešli po třech letech. Současným partnerem Angeliny Jolie je herec Brad Pitt, za nějž se provdala v roce 2006. Kromě dvou adoptovaných dětí (Maddox, Zahara,Pax) mají spolu dceru Shiloh. Pár se netají tím, že by rád adoptoval ještě další dítě.
Angelina Jolie bývala známou hollywoodskou rebelkou - její tělo zdobí 9 tetování, nikdy se nebála otevřeně hovořit o tématech týkajících se sexu, netajila svou bisexualitu. V současné době je ale vzornou matkou a jako a velvyslanec dobré vůle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) se aktivně zapojuje do mnoha humanitárních projektů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama